Results 1 to 3 of 3

Yabancı Dil Tazminatı almak?

YABANCI DİL’İN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ

SORULARLA MEMUR YABANCI DİL TAZMİNATI

Tüm memurlar bildikleri her Yabancı Dil için yabancı dil tazminatı denilen ek para almaktadırlar. Tabi bundan birçok memurun haberi bile yoktur. Peki nedir bu dil tazminatı? Kimler alabilir? Nasıl başvurulur? Dil bildiğin nasıl kanıtlanır?

Bu Dil Tazminatı ödeme kalemi 375 sayılı KHK’nın (Karar Hükmünde Kararname) 2. maddesine dayanılarak verilmektedir. Bu ödeme,

– Devlet Memurları,

– Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli,

– Uzman Erbaş,

– Uzman Jandarma,

– Hâkimler ve Savcılar ve

– Yükseköğretim Personeline ödenmektedir.

Hangi dilleri bilenlere Dil Tazminatı ödenir?

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinin bir ya da birden fazlasını bilenlere yabancı dil tazminatı ödenmektedir.

Yabancı Dil bilgimi nasıl kanıtlarım? Hangi sınava girmeliyim?

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan YDS’ye (Yabancı Dil Sınavı) girilmelidir. Sınav ücreti 2014 yılında 50TL’dir. Bu sınav Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez; diğer diller için ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir kez yapılır.

Bildiğim Her Bir Dil İçin Tazminat Alabilir Miyim?

Evet. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınava girmek koşulu ile bildiğiniz her bir dil için tazminat almaya hak kazanırsınız. Fakat bu bir kere de mümkün değildir. ÖSYM’ye başvuru yaparken belirttiğiniz dil, barajı geçmeniz halinde tazminat alacağınız dil olacaktır. Yani siz hem İngilizce hem de Almanca biliyorsunuz ve her ikisinden de tazminat almak istiyorsunuz. ÖSYM’ye bahar dönemi için İngilizce ile başvuru yaparsınız. Almanca için de Güz döneminde başvuru yaparsınız. Aynı dönemde iki dil sınavına girmek mümkün değildir.

En Az Kaç Puan Alırsam Tazminat Almaya Hak Kazanırım?

Sınav aldığınız puanlar aşağıdaki aralıklarda seviyelere ayrılmıştır. Tazminat alabilmek için en az C seviyesinde Dil bilmeniz gerekmektedir.

a) 90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,
    b) 80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,
    c) 70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,

ç) 60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,

d) 50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde dil bildiği kabul edilir.

Aldığım Puanlar Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Yabancı dil tazminatına esas puan 5 yıl boyunca geçerlidir. Bu husus 375 sayılı KHK’da yazmaktadır. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır, seviyeleri (C) düzeyinde olanların 5. yılın sonunda yabancı dil tazminatları kesilir. Yani siz eğer A seviyesinde puan almışsanız. 5. Yıl bittikten sonra sınava girip puanınızı güncellemezseniz, tazminatınız B seviyesi üzerinden ödenmeye devam eder.

Hangi Puana Kaç Para Dil tazminatı Alırım?

90-100 puan aralığı için 1500*maaş katsayısı=110,75 lira,

80-89 puan aralığı için 600*maaş katsayısı =44,30 lira,

70-79 puan aralığı için 300*maaş katsayısı=22,15 lira brüt tutarı aşmamak üzere

Maliye Bakanlığı’nın teklifi Başbakanın onayı ile belirlenecek tutarda dil tazminatı ödenmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslar Nelerdir?

Başbakanlık onayında belirlenen dil tazminat gösterge ve miktarları:
    (A )DÜZEYİ 96-100 puan (A) DÜZEYİ 90-95 puan (B ) DÜZEYİ (C) DÜZEYİ
    1- Yabancı Dil Bilgisinden Kurumlarınca Yararlanılan Personele Bildiği Her Dil İçin 1200 puan– 88,60TL 900 puan– 66,45TL 600 puan– 44,30TL 300 puan– 22,15TL
    2- Diğer Personele Bildiği Her Bir Dil İçin 750 puan– 55,37TL 750 puan– 55,37TL 500 puan– 18,45TL 250 puan– 18,45TL

Yabancı Dil Bilgisinden Kurumlarınca Yararlanılan Personel kimdir?

Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda bu konuyla ilgili şu hususlara yer verilmiştir: Personelin yabancı dil bilgisinden görevinde yararlanıp yararlanmadığı ita amirlerinden alınacak bir onayla belirtilir. Bu onaylar ita amirlerince her zaman değiştirilebilir, ancak yenisi alınıncaya kadar eski onaylar geçerlidir.

Ancak, hâkim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmen kadrosuna atanmış olanlar ile mütercim ve tercümanlar için ayrıca bir onay alınmadan yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilir.

375 sayılı KHK’yi indirmek için TIKLAYINIZ

[Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]

ALINTIDIR: [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]

Newbie

Re: Yabancı Dil Tazminatı almak?

bilgi için teşekkürler
    AZ LAF ÇOK İŞ ...

Re: Yabancı Dil Tazminatı almak?

ben şu an alıyorum mezun olduktan sonra girmiştim B almıştım ama 4.yıla doğru gidiyorum. yeniden girip A ya yükseltsem inşallah iyi olacak
    detaylı bilgi için teşekkürler