Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Konuşma ve Dinleme sınavları

Sevgili Elt planet arkadaşlarım. Lise öğretmeni arkadaşlarıma bir sorum var. Biliyorsunuz ki bu sene 13 eylülde ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişti. İlgili yönetmeliğin 45. madde h bendindeki ibareye göre ( Dil derslerinin sınavları dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı yapılır) konuşma ve dinleme yeteneklerini de ölçmemiz gerekiyor. Bunu nasıl yapacaksınız?. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Re: Konuşma ve Dinleme sınavları

Hocam ben de bu yıl ilk kez bir Anadolu Lisesinde çalışacağım. Yaptığımız il zümre toplantısında bu dört becerinin üçünü aynı sınavda ölçebileceğimizden, listening için ayrı bir sınav yapacağımızdan bahsedildi. Yani bir diyalog verilerek speaking, okuma parçası verilerek reading, kendini tanıtma gibi bir bölüm istenerek de writing ölçülebilir denildi. Telaffuz için performans değerlendirmesiyle not verebilirmişiz. Son sınavımız da sadece listening den oluşabilirmiş mesela. Bilmiyorum ne derece doğru bu şekilde konuşuldu ama.

Peki e okuldaki not verme sayfasındaki uygulama notuna nereden not bulucaz

Administrator NuRuLLaH's Avatar
    Blog Entries
    6

speaking sınavında verecekleri tepkilere göre de aslında listening değerlendirmesi yapılabilir. Fakat speaking sınavı için ortalama 3 dakika ayırmamız gerekecek. Ve bu durumda bir sınav + konuşma uygulaması toplamda 4 saate yakın sürecek. Yani bir hafta boyunca o şubedeki tüm dersler iptal...

Toplantıda bize söylenen şey, uygulama notlarının Beden Eğitimi vs. gibi dersleri ilgilendirdiği. Biz o bölüme not girmeyecekmişiz...

Ben de onu öğrendim. Uygulamaya biz not girmeyeceğiz. Ancak konuşma sınavı yapmak tam bir fiyasko olacak. Öncelikle şunu söyleyeyim. Konuşma sınavı olmasından yanayım. Ancak bizim zümre olarak 650 öğrencimiz var. Bunların her birine 3 dakika ayırsak sadece bir sınav için 1950 dk. eder. Bunun 2.sınavı var, olmadı kurtarma sınavı var. Bu zamanı nereden buluyoruz acaba? Ayrı sınav yapılamaz. Bu imkansız. Hem herhangi bir derse girip öğrencilere 10 soru sorup cevabını okuyan ve not işini bitiren öğretmen ile aynı sınavı mı yapmış olduk şimdi biz? Bu emek farkı ne olacak? Bunun adı emek hırsızlığı. Bizim yaptığımızı kimse görmez.

Ben konuşma ve dinleme sınavlarının kesinlikle olması gerektiğini düşünüyorum.Üniversiteye gelen birçok öğrenci bu konularda çok zorlanıyor.Sade gramer bilgisi ile oraya gelip çocukken alışılması gereken temel konuşma ve dinleme becerisini geç yaşta öğrenmesi bekleniyor.

Dil sadece yazmaktan ibaret değildir. Ülkemizin de bence dil konusundaki en büyük sıkıntısı konuşma ve dinlemedir. Bence bu konunun uygun şekilde denetlenip geliştirilme ortamının hazırlanması gereklidir.

Dil demek 4 beceriye hakim olmak demektir ama konuşma ve dinlemenin yeri her zaman ayrıdır. Konuşamadığınız bir dilde nasıl iletişim kuracaksınız en basitinden yurtdışında bir bardak su istemek için suyun o dilde nasıl istediğini bilmeniz gerekir. Ayrıca dinlemenin önemi de göz ardı edilemez. İnsanlarla iletişim kurmak istediğinizde dilsizmiş gibi tek kelam edememek kimse istemez. Bu yüzden iyi dinleyip iyi anlayıp iyi konuşmamız lazım.

Konuşmak ve dinlemek dilin vazgeçilmez unsurlarıdır. Öğrencilerin bu konuda ne kadar donanımlı olduğunu bilmemiz gerekir. Bu açıdan bu sınavların yapılmasını gerekli buluyorum.

Page 1 of 2 12 LastLast