Results 1 to 3 of 3

5.1&5.2 Beceri Temelli Testler

Meb'in sitesinde yayınladığı beceri temelli testleri herkes çıktı alarak kullanıyor. İlk iki testin toplamı 23 sayfa. Bu kadar sayfayı ekonomik olarak bastırmak mümkün değil. Umarım bunun bir gün farkına varırlar. Sayfaları küçülterek bastırınca da öğrencileri rahatsız edecek kadar küçük olabiliyor. İlk iki testi (toplam 40 soru) 5 sayfaya sığdırarak derledim. Sayfayı daha ekonomik kullanmak için bazı soruların yerini değiştirdim haliyle. Daha önce burada bahsettiğim hataları sorularda düzelttim. Örneğin, kırtasiyeci kelimesinin stationery şeklinde kullanılmasının yanlış olduğunu, doğrusunun stationer's olduğunu belirtmiştim. Kitaptaki hatanın üzerine bir hata daha eklenmiş ve bu kez sorularda "stationary" yazılmış. "Stationary", bambaşka bir sözcük.
    stationary= not moving, or not changing:
    a stationary car/train
    The traffic got slower and slower until it was stationary.
    The rate of inflation has been stationary for several months. (cambridge)

Bu sözcüğü misal ben seçeneklerde düzeltip "stationer's"diye yazdım.
    Arkadaşlar hepimiz insanız ve her insan hata yapar. Biz bunları dile getirirken bazı arkadaşların da "boş işler bunlar, elimizdekini öğretsek kafi" dediğini biliyorum. Ama MEB daha önce kazanım testlerini yayınladığında, soruların "200 küsur öğretmen tarafından hazırlanıp 30 küsur akademisyen tarafından çapraz denetime tabi tutulduğu" minvalinde bir şeyler yazmıştı. Durum gerçekten böyle olsa bu kadar yanlış olmaz kanısındayım.

Hataları düzelttikten sonra birkaç küçük değişiklik yaptım. Misal, bir metinde "I will talk about one of my friends" yazmışlar. Kitabın ilk ünitesinde "will" geçen bir yer yok. Hatta sanırım 7. sınıfa kadar da geçmiyor. Burada "I want to talk about one of my friends. " yazdım mesela.

Her neyse çabamızı takdir edene teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

[Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]

Re: 5.1&5.2 Beceri Temelli Testler

Teşekkür ederim sayın hocam.

Administrator NuRuLLaH's Avatar
    Blog Entries
    6

Re: 5.1&5.2 Beceri Temelli Testler

teşekkürler hocam. emeğinize sağlık