Results 1 to 5 of 5

Üniversite ve Lisede Dil Bölümü

Merhaba öncelikle Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencisiyim bu nesilden okuyanlar bilir ki daha alanımızı seçmedik. 2.dönemin sonunda veya 11.sınıfın başında yapacagız tercihlerimizi dil bölümünü seçmek istiyorum. İngilizceye ilgi alakam var seviyemi tam olarak bilmiyorum fakat okulda hocamızın " 'Vasat' bir sayısalcı olup 'Vasat bir üniversitede okumanızdansa dili iyi olanların dil bölümü üzerine yoğunlaşıp çok daha iyi bir 'YD'ci' olabileceğini söylemesi bu konu hakkındaki düşüncelerimi netleştirmem de yardımcı oldu öğrenmek istiyordum açıp bakıyorum ama tak matematik sınavıymış yok şunun sınavıymış fizik var diyince duruyordum bir kere zaman bulamıyordum.
    Bu bölümde ;
    --İş imkanları nelerdir ? -- Lise hayatımda seçersem bu bölümü yapmam gerekenler nelerdir ? -- Üniversitede hangi bölümün bana daha çok getirisi olur iş açısından ? -- (Tercümanlık - Dil ve Edebiyat - Uluslararası İlişkiler) -- Kendimi geliştirmem için neler yapmam gerekir ? Dil kursları veya özel ders almalımıyım?(Artık herşey özelleşti zaten) -- Lisede dil bölümünü seçmemin bana ne gibi avantajları olur ? -- İleride (gerçi daha hiçbirşey yapmadan bu kadar ilerisini düşünmek olurmu bilmiyorum ama) toefl ve yds gibi sınavları kazanmam için ne kadar iyi bir ingilizcem olması gerekir? -- Bazı yerlerde okudum okulda ne gibi farklılıklar oluyor bu dil sınıflarıyla ilgili olumlu veya olumsuz ? -- ((farklı forumlara, sözlüklere baktım farklı farklı düşünceleri görmek için soruyorum tüm bunları eğer bu konuyu gören dil bölümüyle ilgisi, bilgisi, tecrübesi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
    Last edited by ogulcan588; 07.03.2015 at 15:20.

Re: Üniversite ve Lisede Dil Bölümü

yukarıııııııııııııııııııııı

yukarııııııııı

bir ingilizce öğretmeni olarak ve türkiyedeki şu an uygulanmakta olan dil eğitim sisteminden yola çıkarak dil bölümü seçmeni tavsiye etmiyorum, ya da seçeceksen bile üniversitede öğretmenlik değil de mütercim tercümanlık alanını seçmeni ve bu alanda kendini geliştirmeni öneririm kesinlikle. Eğer dile karşı ilgin varsa ve başarılıysan dil bölümünü seçebilirsin, fakat okullardaki öğretim yetersiz olduğundan iyi bir dil kursuna yazılman kaydıyla imkanın varsa tabi. özel derstense dil kursunu tercih etmelisin çünkü dil sosyal bir ortamda öğrenilir. Dilin her alanda her meslekte gerekli olduğuna değinmek istiyorum, ama eğitimcilerce dilin önemi kavranmadığından bu bölümü seçtiğinde senin çok çaba göstermen gerekir.

sağolun hocam